Sanus Per Aquam czyli Zdrowy Poprzez Wodę,

 czasami spotyka się wersję sanitas per aquam (zdrowie poprzez wodę)  Jest to ludowa, fałszywa etymologia tego słowa.

Termin Spa jest tak nagminnie wykorzystywany przez polski świat hotelarski , że zastanawiam się gdzie jest koniec tego absurdu. Przeanalizujmy pierwszy lepszy hotel w standardzie 4*. który w swojej nazwie ma zawarty skrót SPA. Oto jego oferta

Temat brzmi nieco enigmatycznie, ale jest bardzo istotnym problemem w hotelarskim świecie. Od czego zależy, że jedne hotele są częściej odwiedzane przez gości niż inne pomimo, ze mają np. lepsze warunki lokalowe czy też lokalizację. Wszystko to determinuje Dusza owego hotelu. Swego czasu stworzyłem autorski program pt „ co zrobić żeby hotel miał Duszę” dla Akademii Inwestycji Hotelarskich.

Sukces w hotelarstwie – niewątpliwie należy stosować kategorie ekonomiczną określenia sukces:, czyli rosnącą wartość sprzedaży rezerwacji, konferencji, usług dodatkowych, itd.…, Ale to nie wszystko - doświadczenie podpowiada mi,  że istnieje też inna twarz sukcesu w hotelarstwie niż tylko ta bezwzględna wartość zysku!

Trudno dzisiaj sobie wyobrazić prawidłowe działanie Hotelu bez Księgi Hotelu, która zwana jest także Hotelową Księgą Standardów. Cóż to za twór, że ma taką kluczową rolę w uzyskaniu Sukcesu. Posłużę się tutaj oceną mojego przyjaciela Mirka, który bardzo swobodnie porusza się w tej tematyce. Determinacja, fachowość  i  wytrwałość w podnoszeniu swoich zawodowych kwalifikacji doprowadziła go do pełnego profesjonalizmu w tej materii. Za to też, los go wynagrodził możliwością pracy w *****hotelu w Dublinie. Posłuchajmy zatem głosu profesjonalisty.