Jacek Chmiel konsultant Feng Shui

Psychosmatyczne Podłoże Chorób

Psyche z greckiego oznacza Umysł , Soma oznacza Ciało. Inaczej mówiąc jest to oddziaływanie umysłu na ciało. Choroba ma swój zalążek w umyśle. W tabeli przedstawiona jest klasyfikacja chorób oraz czynniki emocjonalne , której je wywołują.

Chiński zegar energetyczny. Godzi­ny maksymalnej aktywności poszczególnych meridianów i narządów.

Filozofia Tradycyjnej Chińskiej Medycyny

Jacek Chmiel  konsultant Feng shui

Medycyna Chińska liczy sobie ponad 5000 lat i sięga wieków starożytnych z okresu dynastii Shang (ok. 1000lat p.n.e.). Jej rozkwit nastąpił 2000 lat temu . Skupiała ona w sobie przede wszystkim akupunkturę, ziołolecznictwo , masaż oraz diagnostykę chorób z pulsu i zmian na języku.

(Prof. dr med. Zbigniew Garnuszewski

Początki akupunktury na świecie związane są ze starożytnymi Chinami. Istnieją dowody na stosowanie akupunktury na terenie dzisiejszych Chin już w epoce neolitu, zwanego też epoką kamienia gładzonego, a więc w okresie trwającym od 10000 do 4000 lat p.n.e. W wykopaliskach w Toudaowa (Środkowa Mongolia) znaleziono w roku 1963 ostre odłamy kamienia zwane bian, pochodzące z neolitu, które eksperci uważają za najstarsze na świecie prymitywne, kamien­ne igły używane do zabiegów akupresury (stosowanie ucisku w określonych punktach ciała) oraz akupunktury (nakłuwanie ciała). W miejscowości Zheng Chów w ruinach pałacu cesarskiego dynastii Shang (1765~1123 p.n.e.) znaleziono małe igły z jaspisu.