Woda to bezbarwna ciecz, która umożliwia nam zobaczenie kolorów tęczy. Nie ma formy ale jest formą wszystkiego. Liczy sobie miliardy lat jednak może stale się odradzać. Jest początkiem każdego cyklu życia i historii. Zapewnia stały związek między Ziemią a Kosmosem. Każda kropla to mikroświat ,zawierający informacje , których wciąż nie potrafimy zrozumieć. Woda może być cieczą ,parą lub ciałem stałym. Jest wszędzie i we wszystkim. Jest kluczem naszego zdrowia a my mamy klucz do zdrowia wody. (Charlie Ryrie).

Jakże są trafne te wypowiedzi . Od starożytności woda była uważana za świętość. Wystarczy zapoznać się z mitologią sumeryjską , arkadyjską czy babilońską , gdzie opisane jest stworzenie świata. Opisują jak narodziła się ziemia ze wspólnoty Apsu i Tiamant , gdzie Apsu stanowił pierwotny słodkowodny chaos , który szerokim strumieniem otaczał gwiazdy a Tiamant był symbolem słonego morza o gorzkim smaku. Każda kultura w swych opisach o powstaniu planety Ziemi mówi , że woda była jest i będzie elementem stwórczym. Nam europejczykom najbliższa jest mitologia grecka. Jeden z mitów w tejże mitologii  opisuje narodziny Afrodyty , bogini miłości i piękna. Jej ojciec Uran (niebo) i matka Gaja (ziemia) razem symbolizują wielki strumień wody opasujący Ziemię. Gdy Uran zdradził Gaję , poprosiła ona Kronosa by obalił ojca. Kronos wykastrował Urana i rzucił jego nasienie do oceanu. Popłynęło ono na falach i jako piana morska dał życie Afrodycie.

A dzisiaj co się dzieje z kultem wody. Dzisiaj w dobie rozwoju przemysłu woda schodzi do marginesu rzeczy , która nam się należy. Pamiętam kiedy pisałem pracę maturalna z biologii. Jej tematem był stan czystości wód rzeki Drwęcy. Pierwszy jej odcinek zaliczany wtedy był do I klasy czystości , a na wysokości Golubia Dobrzynia zbrakło już skali czystości (ściek) Obecnie w tej tematyce nic się nie zmieniło. No cóż mamy pełną świadomość , że cały czas czegoś nam brakuje w naszym życiu , ale tak naprawdę nie możemy tego zidentyfikować. W następnych artykułach przedstawię dowody , które być może drogi czytelniku spowodują , że zaczniesz stopniowo przywracać jej świętość.