Start
Dusza Sukcesu
Nauki Wschodu
Feng Shui
Rytmy Ziemi
Świat Manipulacji
Hotel z Duszą
Konsultacje
Szkolenia
Odwiedza nas 10 gości
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

+48 601 989 989

Umów się na konsultacje!
ZAPRASZAM

Porządek wg Króla Wen
15.03.2008.
ImageJacek Chmiel konsultant Feng Shui

Porządek wg Króla Wen czyli układ ośmiu prymarnych gua zwanych Układem Późniejszych Niebios.

Legenda głosi , że za panowania dynastii Shang król Wen był uwięziony w miejscu zwanym Youli , przez okres 7 lat . W  tym okresie zainspirował go układ Prymarnych Gua przedstawiony przez Fuxi. Do tego stopnia , że stworzył nowy układ , którego później nazwano Porządkiem Późniejszego Nieba.

 W komentarzu Konfucjusz powiedział:

Najwyższy nadchodzi przez Zhen

Przejawia się przez Sun

Staje się wzajemnie widoczny w Li

Służy w Kun

Przemawia radośnie w Dui

Walczy w Qian

Trudzi się w Kan

Wypełnia znaczenie w Gen

 Musiało minąć 1500 lat po Konfucjuszu aby rozszyfrować w/w komentarz.

Dokonał tego Shao Yong jeden z największych uczonych Szkoły Symboli i liczb.

Shao bardzo długo analizował komentarz Konfucjusza i doszedł do finalnego wniosku ,ze opisuje on kołowy porządek bagua króla Wen.

 Postaramy się teraz rozłożyć komentarz Konfucjusza na czynniki proste.

1/Najwyższy nadchodzi przez Zhen

„Najwyższy” to władca Niebios , który zainicjował(stworzył) miriady rzeczy ,rozpoczynając od Zhen czyli Pioruna. W porządku króla Wen Zhen reprezentuje wschód, czyli kierunek gdzie wschodzi słońce oświetlające wszelkie stworzenie. Zhen to również wiosna.

2/ Przejawia się przez Sun

  gdy krąg obróci się do pozycji Sun-Wiatru , słońce stoi już wyżej na niebie , po stronie południowo wschodniej. Jest to okres intensywnego wzrostu w przyrodzie i odpowiada przejściowemu okresowi między wiosna a latem.

3/ Staje się wzajemnie widoczny w Li

  Li czyli Ogień, symbolizuje jasność i słonce zajmuje wtedy pozycje w zenicie kręgu po stronie południowej ,co powoduje, że wszystkie stworzenia doskonale się widzą dzięki jego potężnemu blaskowi Li to gua Południa które reprezentuje lato jako porę roku.

 4/ Służy w Kun

  kun to Matka Ziemia , karmicielka wszystkich istot ziemskich, która w ten sposób wypełnia

misję którą otrzymała od Najwyższego. Kun oznacza południowy zachód i w odniesieniu do pór roku okres przejściowy miedzy latem a jesienią.

 5/ Przemawia radośnie w Dui

   Dui to Jezioro ,symbolizuje jesień , okres zbiorów ,gdy wszystkie stworzenia ziemskie są radosne i łączą się ze sobą w szczęśliwość, Dui odpowiada zachód.

 6/ Walczy w Qian

    Qian Niebo północny zachód, gdzie słońce zachodzi i gdzie yang i yin , jasność i ciemność walczą ze sobą. Jest to okres przejściowy między jesienią a zimą.

 7/ Trudzi się w Kan

  Kan to symbol trudu., który przedstawia wodę w nieustającym ruchu dniem i nocą . Oznacza Północ ,gdzie słońce zupełnie niknie , pozostawiając tylko ciemność i czas na odpoczynek . W odniesieniu do pory roku to jest zima.

 8/ Wypełnia znaczenie w Gen

 Gen to północny wschód symbolizujący czas przed świtem , gdy ciemność za chwilę zniknie i pojawi się światło powodując zakończenie poprzedniego dnia, który się dopełnił oraz początek nowego, niosącego za sobą nowe wyzwania. Pora roku to okres przejściowy między zimą a wiosną.

Image

 Porządek Fuxi odzwierciedla proces formowania się świata a układ króla Wen przedstawia przebieg nieustających zmian , jakim podlegają wszelkie rzeczy już przejawione. dlatego też układ króla Wen używa się do objaśnień nieustających ,cyklicznych i dynamicznych zmian życia codziennego. Układ ten na etapie czasowym został zintegrowany z systemem pięciu żywiołów , Dziesięciu Niebiańskich Pni i Dwunastu Ziemskich Konarów.etc...........

 

Liczby gua  w porządku króla Wen nie mają żadnego związku z pozycją gua (!!!) są to liczby atrybuty ich kolejność została przejęta z kropkowanego diagramu zwanego Lo –Shu co dosłownie znaczy wzór(shu) który wyłonił się z rzeki Lo

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 © 2017 Dusza Sukcesu
Wszelkie prawa zastrzeżone!